Pigūs vertimai gali kainuoti daug laiko, pinigų ir… nervų

„Iš valstybinės institucijos gavau laišką, kuriuo mane informavo apie atmestą mano prašymą. Vertimas klaidingas. Kreipiausi į vertimų bendrovę, kuri mano dokumentus išvertė, tačiau net tris dienas į elektroninį laišką negavau atsakymo.“ – Iš kliento laiško

Nusiskundimų dėl „nekokybiško vertimo“ tenka išgirsti labai dažnai. Tokiu atveju žodis „pigus“ reiškia gerokai daugiau nei kainą. „Pigus“ taip pat reiškia pačius vertimus, dokumentų formatavimą, bendrovės atsakingumo trūkumą, kivirčus dėl mokėjimo, prarastą laiką taisant vertimą, dokumentų atmetimą kompetentingose institucijose, kurioms jūs pristatote savo dokumentus. Pasitaiko netgi tokių atvejų, kai studentai paranda galimybę mokytis aukštojoje mokykloje arba įsivaikinti norinti pora negali to padaryti ir tik todėl, kad vertimas buvo „pigus“.

Pigių vertimų taisymas

Profesionalus vertimų biuras, žinoma, ištaisys blogą vertimą ir patvirtins jį pas notarą per labai trumpą laiką. Profesionalai puikiai supranta, kad iki kol jūs kreipėtės pas juos, jau ir taip praradote daug laiko. Taigi profesionalaus vertimo biuro atsakingi darbuotojai sieks kuo greičiau ištaisyti nekompetentingo vertimo klaidas ir pateisinti jūsų lūkesčius – vertimą atliks taip, kaip jis turėjo būti atliktas – be klaidų, teisingai suformatuotas ir paruoštas pateikti kompetentingoms institucijoms.

Yra ne viena „profesionali vertimų bendrovė“, dirbanti namuose ar nesamdanti reikalingų darbuotojų lėšų taupymo sumetimais. Tokios bendrovės paprasčiausiai neturi pakankamai išteklių kokybės kontrolei užtikrinti.

Tapatumo vagystė

Pastaruoju metu vis dažniau pasitaiko atvejų, susijusių su tapatumo vagystėmis ir vertimo paslaugų kokybe. Kaip? Tik labai nedaugelis vertimo paslaugas teikiančių įmonių savo biuruose turi vertėjus, kurie jūsų vertimą galėtų atlikti iškart. Jie įvairiais kanalais ieško profesionalių vertėjų, galinčių išversti jūsų dokumentus, arba atlieka vertimus patys naudodami Google Translate funkciją ar kitus mašininio vertimo įrankius. Pastarasis atvejis tikrai yra blogas, tačiau dar ne pats blogiausias. Geriausiu atveju, darbas yra nesąžiningas, o blogiausiu atveju – netgi neteisėtas. Vertėjų paieška interneto tinklalapyje yra blogesnis atvejis, bet ekonominiu požiūriu – protingas. Galima rasti pigiausias paslaugas siūlantį vertėją ir visai nesvarbu, kurioje pasaulio vietoje jis gyvena ir dirba, svarbu, kad jis sutinka su žemiausia siūloma kaina. O ką tai gali reikšti jums? Tai reiškia, kad jūsų dokumentai siunčiami kažkur į kitą pasaulio galą, greičiausiai žmogui, su kuriuo taip dirbantis vertimų biuras niekuomet nėra kalbėjęs net telefonu. Jūsų asmens dokumentai keliauja į kažkieno Yahoo pašto dėžutę kažkokioje pasaulio šalyje. Tai nėra priimtina, jei pageidaujate konfidencialumo. Tačiau būtent taip turi būti dirbama, kad pigios vertimų paslaugos išliktų „pigiomis“.

„Man atrodo, kad mano gimimo liudijimas buvo išverstas naudojant mašininio vertimo programą. Vardai ir datos, atrodo, išversti teisingai, tačiau teisiniai terminai mano advokatui skamba tiesiog juokingai.“ – Iš kliento laiško

Jūsų dokumentai turi būti išversti kokybiškai ir su jais turi būti elgiamasi saugiai. Profesionalūs vertimų biurai kasdien verčia šimtus tokio pobūdžio dokumentų, jų darbuotojai yra gerai susipažinę su specifine terminologija, kuri yra aiškiai suprantama teisininkams. Gerą vardą turintis vertimų biuras visuomet pasirūpins jūsų dokumentų saugumu ir privatumu. Su jūsų asmens dokumentais bus elgiamasi lygiai taip pat atsakingai, kaip ir su komercinių įmonių dokumentais. Visi dokumentai yra talpinami saugiose vietose, neprieinamose tiems asmenims, kurie neturi tokių įgaliojimų, ir apsaugomi nuo neteisėtos prieigos internetu. Jūsų asmens dokumentus verčia biuro darbuotojai, privalantys užtikrinti tokių dokumentų saugumą ir konfidencialumą. O jei projektų įgyvendinimui pasitelkiami subrangovai, jie yra labai atidžiai atrenkami pagal įvairiausius kriterijus.

Patarimai, kaip išvengti problemų dėl nekokybiškų vertimų

„Dėl blogo vertimo mano sūnus negavo stipendijos. Mes pavėlavome pateikti dokumentus. Mes neturime pakankamai lėšų sūnaus mokslams finansuoti, todėl sūnus turi imti paskolą mokslams ir užsikrauti skolų naštą dar nesulaukęs 20 metų. Net negalėjau pagalvoti, kad dėl blogo vertimo teks susidurti su tokiomis rimtomis problemomis. Jaučiuosi apgautas.“ – Kliento laiškas

Rinkitės gerą reputaciją turintį vertimo paslaugų teikėją. Šioje industrijoje nustatyti, kas turi gerą reputaciją, o kas blogą – gana sudėtinga. Pabandykite vadovautis tokiais patarimais:

  1. Kartais jau pažvelgus į bendrovės tinklalapį galima spręsti apie jos paslaugų kokybę. Daug „pigių“ bendrovių neturi pakankamai išteklių sudėtingam ir reprezentatyviam tinklalapiui sukurti. Būkite atsargūs, nes užimti pirmaujančias pozicijas paieškos sistemose gali bet kas, nebūtinai ta bendrovė, kuri teikia kokybiškas paslaugas. Paprastai, kuo mažiau žinoma bendrovė, tuo aukštesnes pozicijas paieškos sistemose ji stengiasi užimti. Žinoma, ne visos nežinomos bendrovės yra blogos, tiesiog jos priverstos rizikuoti. Geriau visuomet patikėti savo dokumentus gerą reputaciją turinčiai vertimų paslaugas teikiančiai bendrovei.
  2. Išanalizuokite pigias paslaugas siūlantį tiekėją. Perprasti tiekėją internete – gana paini užduotis. Šiam tikslui galima pasitelkti „Internet Archive Wayback Machine“ įrankį. Užeikite į jų tinklalapį, įrašykite jus dominančios bendrovės pavadinimą ir spustelėkite „Show all“. Jūs pamatysite visus archyvus, kuriuos šis įrankis sukūrė ieškomos bendrovės tinklalapiui. Jei sistema jus informuoja, kad nerado archyvo, tai reiškia, kad tinklalapis (ir greičiausiai pati bendrovė) egzistuoja neseniai. Ar remiantis šiuo faktu galima nustatyti, kad tai yra „bloga“ bendrovė? Ne, galbūt bendrovė tiesiog neturėjo sukūrusi savo tinklalapio. Tačiau, jei įmonė, kuria domitės, teigia veikianti jau 10 metų, tačiau šis įrankis nėra sukūręs pakankamai svaraus jos archyvo arba archyvas yra labai trumpas, kažkas tikrai negerai. Taigi verta pagalvoti, ar toks paslaugų teikėjas yra tikrai geras pasirinkimas.